Zateplení je k ničemu, pokud s energií neumíte zacházet, varují odborníci

200318031-001Vyměnit stará a netěsnící okna a dveře za moderní, zateplit fasádu a optimalizovat vytápění. Podobná témata řeší v současné době mnoho majitelů domů po celém Česku s vidinou nemalých budoucích úspor. Mnozí z nich ale zapomínají na to, že ani sebelepší technologie jim nepomohou ve chvíli, kdy s energií neumí zacházet efektivně. Častokrát s ní dokonce plýtvají.

Povědomí lidí o tomto problému je přitom stále relativně omezené. Mnoho lidí sice investuje nemalé peníze do zlepšení energetických vlastností svého domu či bytu, na druhou stranu ale uspořenou energii plýtvají. Stačí si vzpomenout na zbytečně rozsvícené žárovky, přes noc puštěný monitor od počítače nebo hrající rádio, které nikdo neposlouchá. Podobné chování je přitom časté hlavně ve firmách. Drtivá většina lidí, kteří energie v podnicích využívají, je neplatí. Nemají tedy problém s plýtváním. Neuvědomují si však, že peníze, které protopí či prosvítí, budou chybět někde jinde.

Rozdíly? Až desítky procent

Problém se však netýká pouze firem, ale i rodinných domů a bytů. Rozdíly ve spotřebě dvou zcela identických domů mohou kvůli tomu být i v řádech desítek procent ročně. „Ani skutečnost, že rodina žije v domě v energetické třídě A, tedy nejúspornějším, nezabrání vysokým účtům za energie, pokud bude teplota nastavena na 26 °C a každý člen domácnosti si každý večer napustí plnou vanu horké vody,“ uvedl ředitel sekce kontroly a správy Státní energetické inspekce Michal Vokáč. Podle něj mohou přitom lidé ročně doslova vyhodit oknem až desítky tisíc korun. „Lidé jsou sice ochotni šetřit třeba na potravinách, energie už si ale nehlídají. Tam přitom úspory smysl mají,“ doplnil Vokáč.

Jak tedy na to? Kombinací obojího

Odborníci se shodují, že šetřit není až tak složité, lidé musí postupovat uvědoměle. Nejúčinnější je tedy zkombinovat odpovědné chování s moderními technologiemi. „Při nákupu elektrospotřebičů je vhodné si ohlídat jejich energetickou třídu a kupovat ty, které potřebují k provozu méně energie. Zatímco ty ve třídě A budou k vašim penězům milosrdné, třída G udělá v peněžence průvan. Také úsporné žárovky mohou zpomalit odtok úspor z vašeho konta,“ vypočítal možné varianty Vokáč.

Velkou část úspor pak představuje vylepšení energetických vlastností domu, hlavně zlepšení vytápění, jeho zateplení a další energeticky úsporné prvky. „Velmi v tomto pomohou moderní dveře a okna, přes která nebude zbytečně teplo unikat. Důležitou kategorií je rovněž kvalitní stínění, které umožňuje omezit úniky tepla a snížit náklady na vytápění až o 10 %,“ popsal Lubomír Valenta, marketingový manažer společnosti Lomax, která na trhu nabízí široký sortiment prvků stínicí techniky. „Exteriérová stínicí technika značně ovlivňuje energetickou bilanci budovy. Zatímco v zimě lze díky ní omezit úniky tepla a tím snížit náklady na vytápění, v létě je zase možné omezit náklady na chlazení,“ dodal Valenta s tím, že nejefektivnější účinek má stínicí technika v návaznosti na elektrické pohony. „Kombinací pohonů s časovými spínači a různými čidly typu tepelného či větrného senzoru lze dosáhnout inteligentního řízení budovy, která se tak může „sama starat“ o ideální nastavení venkovních žaluzií či rolet v závislosti na ročním období,“ uzavřel Valenta.

O Státní energetické inspekci

Státní energetická inspekce je orgánem státní správy s postavením a působností určenou hlavou čtvrtou zákona č. 458/2000 Sb., o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů (energetický zákon), ve znění pozdějších předpisů (dále jen zákon č. 458/2000 Sb.), § 13 odst. 2 zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, ve znění pozdějších předpisů (dále jen zákon č. 406/2000 Sb.) a zákonem č. 526/1990 Sb., o cenách, ve znění pozdějších předpisů, v rozsahu zákona č. 265/1991 Sb., o působnosti orgánů České republiky v oblasti cen, ve znění pozdějších předpisů v oblasti podporovaných zdrojů energie a KVET. Podle § 92 zákona č. 458/2000 Sb. je Státní energetická inspekce správním úřadem podřízeným Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR. Člení se na ústřední inspektorát a územní inspektoráty. Státní energetická inspekce je organizační složkou státu.

O společnosti Lomax

Firma LOMAX & Co spol. s.r.o., která vznikla v roce 1992, je v současnosti největším výrobcem garážových vrat, předokenních rolet, žaluzií v ČR. Sídlo firmy se nachází na jižní Moravě v obci Bořetice a od svého vzniku bylo hlavním cílem dodávat zákazníkům kvalitní výrobky. V roce 2000 společnost LOMAX uvedla do provozu nově vyrobenou válcovací linku, díky které si firma veškeré panely pro sekční vrata vyrábí sama. Specializovaný tým odborných pracovníků a přesná výroba na CNC strojích s využitím nejmodernější techniky je předpoklad pro kvalitní výrobky. Dodavatelé komponentů pro výrobu jsou pouze renomované firmy splňující normy a legislativu EU a jsou vždy špičkou ve svém oboru s garancí kvality.

Be Sociable, Share!

Přidání komentáře