Úspora na energiích v roce 2013 díky tepelným čerpadlům

dumAni v roce 2013 se bohužel nedočkáme snížení cen energií (v roce 2013 se hovoří cca o 3% navýšení)a vzhledem k tomu, že žádné směrodatné ukazatele zatím nenasvědčují tomu, že by ceny energií měly klesat, je dobré myslet do budoucna. Jednu z nejčastějších a bez nadsázky z nejrozumnějších investic s vysoce efektivní návratností (zhruba mezi 3 -9 lety v závislosti na výkonu), co se snížení nákladů na vytápění a ohřev vody u rodinných domů týče, představují již dlouhodobě tepelná čerpadla.

Tepelná čerpadla lze charakterizovat jako vysoce úsporný a moderní zdroj tepla využívající teplotu okolního prostředí k vytápění. Ve spojitosti s prostředím můžeme rozlišovat tepelná čerpadla podle toho, odkud tepelnou energii čerpají, tedy buď ze vzduchu, vody, anebo země. Díky tomu, že se s tepelným čerpadlem dá ušetřit až 80% nákladů na energie, si tento šikovný vytápěcí mechanismus pořizuje stále větší množství českých domácností, o čemž svědčí i čísla – v porovnání s rokem 2007 si tepelné čerpadlo v loni pořídil bezmála dvojnásobný počet domácností.

Kromě snížení nákladů domácnosti a rychlé návratnosti investice představují tepelná čerpadla a jejich provoz také velice ekologicky šetrné řešení. S tím je spojena i možnost získat finanční podporu na nákup tohoto moderního zdroje tepla od státu. Konkrétně se v letošním roce jedná o dotační program nesoucí název Zelená úsporám, který úspěšně fungoval i v minulých letech.

Oproti jiným zdrojům tepla (plynové kotle apod.) vynikají tepelná čerpadla také snadnou obsluhou a bezproblémovou údržbou, mohou navíc fungovat i jako klimatizace a domácnost díky nim přestává být závislá na cenách energií. Lze je také výhodně propojit s podlahovým vytápěním. Cena tepelného čerpadla vzduch-voda, které patří mezi nejčastěji pořizované, se pohybuje zpravidla nad 200 000 Kč, přičemž roční úspora může přinést v průměru 40 000 Kč. Záleží na typu, značce, výkonu, celkovém vybavení tepelného čerpadla a také na náročnosti montáže a náklady s tím spojenými.

Be Sociable, Share!

Přidání komentáře