Jak opravdu ušetřit? 8 tipů pro vás

„Každý z nás má samozřejmě sklon k tomu, uvěřit obchodníkům, že je lepší koupit si 2 + 1 balení zdarma nebo že produkt nabízený v reklamě je naprosto bezkonkurenční cenově i svým výkonem.

Je však dobré zamyslet se nad tím, zda tomu tak opravdu je a jestli se taková koupě pozitivně promítne do rodinného rozpočtu,“ říká Libor Svoboda, manažer pro Produkty a služby Poštovní spořitelny.

Jakých nejčastějších chyb se tedy dopouštíme? Kterým mýtům nejvíce podléháme?

Nákup bez seznamu

Naše babičky nechodily nakupovat bez podrobného seznamu – už proto, aby nezdržovaly ostatní zákazníky ve frontě před pultem.

Měli bychom to dělat stejně: ušetříme tak čas blouděním mezi regály v supermarketech, zvýšíme šanci, že přineseme domů jen to, co opravdu potřebujeme, a celkově budeme odolnější vůči nejrůznějším nástrahám.

„Výhodná“ balení

Pozor na velká výhodná balení! Jedná-li se o zboží, které se nekazí a v domácnosti rychle ubývá, je taková akční nabídka nejspíš na místě.

Jde-li však například o cukrovinky, uděláme medvědí službu sami sobě: ve výsledku zkonzumujeme víc čokolád či sušenek za více peněz. Další výdaje nás poté budou čekat za odtučňování.

Špatné skladování

Dost často vyhazujeme prošlé potraviny. Jednak míváme chladničky i spíže přeplněné a nestačíme jídlo včas zkonzumovat, jednak (a to především) máme při skladování potravin špatný systém.

Výrobky s blížící se exspirací máme mít vpředu – na očích – abychom mohli průběžně kontrolovat datum spotřeby! Zvlášť když se při nákupu v rámci šetření zaměřujeme na potraviny zlevněné proto, že jim brzy projde garanční lhůta.

Podlehnutí reklamě

Produkty nabízené zdařilou reklamou či v teleshoppingu v nás často vyvolají pocit, že bez dané věci nemůžeme žít. Nátlaku podlehneme a rychle je koupíme.

Brzy však zjistíme, jak jsme se unáhlili a že máme doma jen další zbytečný předmět. Chce to tedy více a déle nad každým výdajem přemýšlet!

„To ještě stačí!“

Jako národ chalupářů máme své druhé domácnosti zpravidla vybaveny všemi běžnými spotřebiči, většinou však těmi, které by doma už dávno dosloužily. Nefungují ekonomicky a „žerou“ tolik energie, že se šetření na koupi nových rozhodně nevyplácí.

Výběr po výplatě

Překvapivé množství lidí stále nepreferuje moderní formy plateb. Den po výplatě si vyberou hotovost z účtu a pak ji s sebou nosí v peněžence. Myslí si, že tak ušetří na různých poplatcích. Je to většinou naopak – utratí daleko víc než jedinci, kteří platí kartou (nemluvě už o tom, že se vystavují riziku ztráty peněz).

Do bankomatu jiné banky

Opravdu se vyplatí vyhledat bankomat domovské banky. V cizím je totiž poplatek za výběr hotovosti až pětkrát dražší. Citelné je to zejména u nižších částek.

Peníze napospas inflaci

Našetřené prostředky „doma“ nebo i na běžném účtu jak známo ztrácejí hodnotu. Tvrzení, že není doba na jejich smysluplnou investici, neobstojí. I přes krizi je třeba se zajímat o jejich zhodnocení nebo aspoň o uchování hodnoty a bezpečné uložení.

Vyplatí se proto průběžně sledovat odborné rady a informace na finančních portálech a hlavně ctít zásadu, že využíváme vždy více produktů a peníze do nich rozložíme, než abychom svěřili celoživotní úspory jediné společnosti, byť by slibovala oslňující úroky.

Rovnice vyšší výnos = vyšší riziko bude platit vždy a je proto třeba k podobným nabídkám přistupovat velmi obezřetně! Je také naprosto nezbytné si pokaždé, než investujeme, zjistit co nejvíc informací a referencí. Ptát se, čím je vysoký výnos vyvážen, obrnit se proti vemlouvavým marketingovým sloganům a radit se s nezávislými profesionály.

Čtěte také:

Více se múžete dočíst v celém článku Jak opravdu ušetřit? 8 tipů pro vás. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze stejné kategorie.

Be Sociable, Share!

Přidání komentáře