Hypotéky: Stále v pohodě

„Vítejte v dobrých časech! Ještě nikdy nebyla doba pro pořízení či refinancování úvěru na bydlení tak příznivá,“ volala na podzim média a hlavně banky.

Průměrné úrokové sazby hypoték se na sklonku minulého roku skutečně přiblížily k historickému minimu z července roku 2005.

V některých fixacích byly dokonce rekordní: nejžádanější hypotéka s fixací pevné sazby na pět let dosáhla v polovině listopadu průměrného úroku 3,77 %, což bylo zatím vůbec nejméně.

A co letos?

I když se na přelomu roku začaly úroky mírně zvedat, měl by být letošek podle odborníků pro pořízení hypotéky také příznivý. Očekává se, že průměrné sazby zůstanou okolo čtyř procent.

„Domácí ekonomika bude letos lavírovat mezi nízkým růstem a malým poklesem. Tento vývoj nebude nahrávat zvyšování úrokových sazeb ze strany ČNB…

Úrokové sazby hypoték by tedy měly setrvat na svých aktuálních, přibližně pětiletých minimech,“ řekl pro Deník ekonom Lukáš Vácha, obchodní šéf investiční společnosti Conseq.

„Se sjednáním úrokové sazby tedy doporučujeme příliš neotálet a volit spíš delší období fixace.“

Stále tak platí, že ti, kteří mají dobré a stabilní příjmy a potřebují řešit bydlení, by neměli na nic čekat. Je však třeba zůstat ve střehu a důkladně se o všem, co s hypotékou souvisí, informovat. Banky totiž znají spoustu legálních fíglů, které by se daly přeložit jako „není všechno zlato, co se třpytí“.

Pozor na výběr banky!

Především je nutné zvlášť pečlivě vybrat banku. Rozdíly nejen v nabídkách, ale hlavně v podmínkách, jsou totiž značné. A nízký úrok ještě neznamená levnou hypotéku!

Více se múžete dočíst v celém článku Hypotéky: Stále v pohodě. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze stejné kategorie.

Be Sociable, Share!

Přidání komentáře