Češi si nejčastěji půjčují od rodiny a bank

99959854Věřiteli u celé čtvrtiny půjček českých dlužníků jsou jejich rodinní příslušníci. Následují banky s 23 % půjček, kolegové a kamarádi (12 %) a až na čtvrtém místě jsou nebankovní instituce s necelými 7 % půjček. Průzkumem, od koho si lidé nejčastěji půjčují peníze, se zabývala společnost KRUK Česká a Slovenská republika (KRUK), která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků.

Půjčky v rámci rodiny preferují spíše ženy (27 %) a mladí lidé ve věku 18 až 29 let (41 %), zatímco muži si půjčují peníze nejčastěji u bank (24 %), stejně jako lidé ve středním věku 30 až 59 let (33 %). V rodinách a mezi přáteli se nejčastěji půjčují peníze v Libereckém kraji (32 % a 23 %), bankovní služby využívají především obyvatelé Vysočiny (36 %).

„Vysoký podíl finančních půjček v rámci rodiny není nijak překvapivý, rodina je obvykle první, na koho se většina lidí ve finanční tísni obrátí. Ovšem velmi vysoký podíl půjček od bankovních institucí svědčí o zodpovědném přístupu Čechů k úvěrům, říká Markéta Fixová, tisková mluvčí společnosti KRUK.

V půjčkách v rámci rodiny a přátel vedou Rumuni.

Podle mezinárodního průzkumu, který si ke Dni bez dluhů (15. listopadu) nechala společnost KRUK vypracovat, si od členů rodiny nejvíce půjčují lidé v Rumunsku (43 % půjček) a nejméně v Německu (19 %). V Polsku a na Slovensku je podíl půjček v rámci rodin (27 a 26 %) prakticky stejný jako v České republice.

V bankách si nejvíce půjčují lidé v Polsku (32 % úvěrů), od přátel a kolegů v Rumunsku (36 % půjček) a od nebankovních institucí na Slovensku (7 % úvěrů). Němci se půjčkám spíše vyhýbají, 54 % z německých respondentů průzkumu si během posledních dvou let žádné peníze nepůjčilo. Následují Češi, z nichž se půjčkám vyhnulo 48 %.

„Respondenti našeho průzkumu se vzácně shodují ve velmi nízkém podílu půjček od nebankovních institucí a poměrně vyrovnané jsou napříč zeměmi i podíly půjček v bankách. Němci jsou do značné míry finančně nezávislí a snaží se půjčkám vyhnout, dodává Markéta Fixová.

Be Sociable, Share!

Přidání komentáře