Jak budeme fotit v roce 2015?

Computer isolatedV příštím roce oslaví fotografie již 190 let od svého vzniku. Za tu dobu prošla fototechnika obrovským množstvím inovací, přičemž aktuálně se nejdynamičtěji vyvíjejí kamery pro smartphony, schopné v mnoha případech vytvářet lepší snímky než běžné kompaktní fotoaparáty. Vývoj jde samozřejmě dál, a tak se i v letošním roce dočkáme ve světě fotografie mnoha novinek. 

Malé, ale výkonné

První fotoaparáty v telefonech měly miniaturní objektivy, skrze které bylo možné zachytit snímky nevalné kvality s nízkým rozlišením. Netrvalo ale dlouho a dnes máme ve smartphonech fotoaparáty s parametry, které nenajdeme ani v kompaktech střední třídy. Máme na mysli například fotoaparát integrovaný do smartphonu Nokia Lumia 1020 s rozlišením 41 megapixelů. Tento nekorunovaný král fotomobilů dostane v letošním roce silného konkurenta v podobě smartphonu Asus ZenFone 2. Rozlišení jeho snímače sice bude „jen“ 13 megapixelů, zato ale bude mít objektiv tvořený soustavou deseti čoček a nabídne optickou stabilizaci obrazu, a dokonce i trojnásobný optický zoom. Stále se přitom bavíme o telefonu, který se pohodlně vejde do kapsy.

Zrcadlovky bez zrcátka

Ještě celkem nedávno bychom mohli digitální fotoaparáty rozdělit v zásadě do dvou hlavních kategorií: profesionální zrcadlovky a kompaktní přístroje pro běžné focení. Velký rozvoj ovšem v poslední době zaznamenává kategorie takzvaných systémových fotoaparátů, nazývaných někdy též bezzrcadlovky. Tyto fotoaparáty mají zpravidla kompaktnější tělo než zrcadlovky, velký optický senzor, který je alespoň šestkrát větší než senzory kompaktů, a rozsáhlé možnosti nastavení či automatických režimů pro ty, kteří se nechtějí příliš zabývat pokročilými fotografickými technikami. Bezzrcadlovky lze často vybavit i jiným než standardně dodávaným objektivem a produkují mnohem lepší snímky, s nižší hladinou šumu, a tedy i s více detaily, než kompaktní fotoaparáty. „Systémové fotoaparáty představují dobrou volbu pro každého, kdo běžně fotí smartphonem, ale pro speciální příležitosti hledá lepší fotografické náčiní, aniž by chtěl investovat do drahé a rozměrné zrcadlovky,“ vysvětluje Jan Vojtek, hlavní fotograf společnosti PhotoRobot, která se specializuje na automatizovanou fotografii. Nejvýkonnějším systémovým fotoaparátem současnosti je Samsung NX1 se snímačem o rozlišení 28 megapixelů a možností sekvenčního snímání extrémní rychlostí až 15 snímků za sekundu (včetně průběžného ostření). Specialitou je i možnost natáčení videa v rozlišení 4K (3 840 × 2 160 bodů) při 30 snímcích za sekundu či dokonce 4 096 × 2 160 při 24 snímcích za sekundu. Fotoaparát je doslova nabitý technologiemi (včetně Wi-Fi, NFC a Bluetooth), ale na své uvedení na český trh zatím čeká. Cena za prachotěsné a voděodolné tělo z hořčíkových slitin (bez objektivu) se odhaduje přibližně na 40 tisíc korun.

Fotky jako nástroj komunikace

Současně s fotoaparáty se samozřejmě vyvíjejí i fotografické techniky – i když ne vždy směrem k vyšší kvalitě či snad umělecké hodnotě snímků. Po letech „vylepšování“ fotografií pomocí různých kreativních filtrů v mobilní aplikaci Instagram a nesčetném počtu jejích klonů je na permanentním vzestupu fenomén selfies, tedy autoportrétů pořízených fotoaparátem telefonu. Na tento trend reagují i výrobci smartphonů, kteří je začali osazovat stále kvalitnějšími kamerami na přední straně. Kamery určené původně pro videohovory tak nyní mají třeba i 8megapixelový snímač a širokoúhlý objektiv, a to právě a jen kvůli pořizování selfies. Čínské Lenovo dokonce přišlo i se speciálním externím bleskem pro smartphony, určeným k pořizování selfies za zhoršených světelných podmínek.

K vývoji dochází také v oboru profesionální fotografie, kde fotografům slouží stále více technických pomocníků a zařízení. Například v oblasti produktové fotografie jsou k dispozici robotická zařízení ovládaná počítačem, schopná fungovat jako plně automatizované fotostudio. Zařízení se skládají z otočné plošiny a robotického ramene, takže je možné produkty fotit vždy ve stejných pozicích a z identických úhlů a následně automaticky vytvářet 360° a 3D fotografie, vhodné typicky pro prezentaci v e-shopech. Speciální technika slouží také k fotografování oblečení a dalších produktů, které lze v běžných podmínkách nafotit jen velmi obtížně.

„Každou sekundu je jen na Instagram nahráno přes 1 600 nových fotografií, tisíce dalších přibydou na Facebooku či Twitteru. Vyniknout v takové záplavě obrazových informací na internetu je stále těžší. Profesionálům v tom pomáhají nejen stále kvalitnější fotoaparáty, ale také moderní technika využívající robotiku a pokročilé technologie zpracování obrazu v počítači,“ doplňuje Hana Mráčková, marketingová manažerka společnosti PhotoRobot.

Fotografie je možné stáhnout ZDE.

Popisky k fotografiím:

Fotografie č. 1

Především díky svému objektivu s optickou stabilizací a zoomem má být Asus ZenFone 2 špičkovým fotomobilem

Fotografie č. 2

Současnou špičkou v kategorii systémových fotoaparátů (takzvaných bezzrcadlovek) je Samsung NX1 s rozlišením snímače 28 megapixelů a bleskurychlým sekvenčním focením

Fotografie č. 3

Lenovo VIBE Xtension Selfie Flash se zapojuje do audio konektoru smartphonu a slouží pro pořizování selfies. Na jedno nabití LED blesku lze pořídit až 100 snímků

 

O společnosti improtech a projektu PhotoRobot

Společnost improtech s.r.o., která stojí za projektem PhotoRobot se zaměřuje především na automatizaci a robotizaci v oblasti pořizování obrazových dat, zejména pak fotografie. V rámci projektu nabízí ucelené řešení pro produktovou fotografii a krátké animace. Hlavním cílem společnosti je poskytnout svým zákazníkům nástroj pro perfektní produktovou fotografii v inovované podobě.

Be Sociable, Share!

Přidání komentáře