Fotografování ve 3D si může vyzkoušet každý, profesionálům pomohou roboti

122617005Chce-li na dnešním trhu firma přitáhnout pozornost ke svému produktu, musí přijít s jeho opravdu nápaditou prezentací. Pro potenciální zákazníky, kteří často vidí produkt jen na stránkách internetových obchodů, může být rozhodujícím faktorem možnost prohlédnout si zboží ze všech stran – prostřednictvím 3D nebo 360° fotografií. K současné podobě lákavých prostorových snímků ovšem vedla dlouhá cesta.

Počátky 3D fotografie sahají až do poloviny 19. století, když v roce 1856 zdokumentoval francouzský reportážní fotograf Claude-Marie Ferrier následky povodní na řece Loira prostřednictvím stereoskopických fotografií. Prostorový vjem stereoskopických fotografií využívá princip zpracování obrazu z očí, které se na stejnou věc dívají ze dvou různých úhlů. V mozku se následně složí prostorový obraz. Zavřeme-li jedno oko, přestaneme prostor vnímat.

Stereoskopickou fotografii lze pořídit prostřednictvím tzv. stereofotoaparátu, který má dva stejné objektivy se synchronizovanou závěrkou, clonou i ostřením. Takový fotoaparát při jednom záběru vytvoří dva snímky objektu z různých úhlů. Stereoskopický snímek lze pořídit i s použitím jednoho fotoaparátu, který je třeba mezi dvěma záběry posunout o přesný úhel, tzv. stereoskopickou bázi, popřípadě se dvěma, správně nastavenými, fotoaparáty.

Stereoskopické snímky mají ovšem jednu zásadní nevýhodu: Pro jejich správné zobrazení (tedy složení prostorového vjemu v mozku) je třeba použít speciální prohlížecí zařízení s  čočkami. Samozřejmě nemůžeme očekávat, že si bude zákazník e-shopu nasazovat speciální brýle, aby si mohl prohlédnout 3D fotografii produktu. Proto je třeba pro praktické využití 3D fotografií použít zcela odlišnou techniku.

3D fotky v mobilu

Obdoba 3D fotografie (přesněji řečeno 360° fotografie) staví na principu pořízení většího množství snímků fotografovaného objektu ze všech stran, ze kterého je následně, s využitím speciálního softwaru, sestavena prostorová fotografie, k jejímuž prohlížení nejsou třeba žádné další optické prostředky. Takovéto fotografování ve 3D si mohou vyzkoušet všichni majitelé chytrých telefonů. Například Microsoft vyvíjí velmi snadno použitelnou aplikaci Photosynth, kterou si mohou stáhnout majitelé iPhonů a smartphonů s operačním systémem Windows Phone. Uživatelé smartphonů s Androidem mohou vyzkoušet aplikaci 123D Catch. Funkce obou aplikací je podobná: Objekt je třeba nafotit ze všech stran a software z něj následně složí 3D model.

Aplikace pro mobilní telefony jsou jistě zajímavou ukázkou, jak si může kdokoli vytvářet 3D fotografie. Profesionální fotografové ovšem potřebují přeci jen pokročilejší nástroje, které jim usnadní práci a poskytnou perfektní výsledek,“ říká Honza Vojtek, hlavní fotograf společnosti PhotoRobot, která se specializuje na automatizovanou fotografii. Při profesionálním vytváření 3D fotografií se využívá plně automatizovaný systém otočné plošiny a fotoaparátu. Plošina otáčí fotografovaný objekt v nastavené sekvenci kroků a fotoaparát pořizuje snímky, ze kterých je ve speciálním softwaru složena interaktivní 360° fotografie. Kromě plně automatického režimu je hlavní výhodou takového řešení také identické zpracování všech fotografovaných objektů. Například e-shopy díky tomu získají pro všechny produkty ve své nabídce 3D fotografie zpracované stejným způsobem a kdykoli mohou přidávat další.

O společnosti improtech a projektu PhotoRobot

Společnost improtech s.r.o., která stojí za projektem PhotoRobot se zaměřuje především na automatizaci a robotizaci v oblasti pořizování obrazových dat, zejména pak fotografie. V rámci projektu nabízí ucelené řešení pro produktovou fotografii a krátké animace. Hlavním cílem společnosti je poskytnout svým zákazníkům nástroj pro perfektní produktovou fotografii v inovované podobě.

Be Sociable, Share!

Přidání komentáře