Časté problémy u miminek? Zácpa kojenců a dětské koliky!

Pro malé děti jsou všechny zažívací potíže velké trápení. Jejich střeva ještě nejsou dostatečně zralá a trávicí ústrojí si musí na přijímanou stravu pomalu zvyknout. To způsobuje především v prvních třech měsících bolesti bříška – tzv. dětské koliky, v pozdějším věku pak dokáže potrápit zácpa kojenců. Jak naše ratolesti ochránit před těmito bolístky a nepříjemnostmi?

K prvnímu osídlení trávicího traktu dochází po porodu dítěte, v době průchodu jeho hlavičky porodními cestami matky. V dalších fázích života se mikroorganismy dostávají do trávicího traktu běžně s potravou. Jedním z nejosvědčenějších pomocníků jsou probiotika. Ty však musíme neustále doplňovat. V trávicím traktu se dlouho neudrží, což je jejich nevýhoda. Pro dětský organismus jsou doporučovány Probiotické kapky BioGaia – neboť právě forma kapek je ideální pro jednoduché podávání kojencům i starším dětem.

Dětské koliky

Kolika je bolestivý stav v oblasti bříška. Dětskou kolikou trpí převážná většina miminek. Postihuje jak novorozence, tak i kojence bez rozdílu pohlaví již od druhého týdne až do pátého měsíce věku a vrcholí kolem druhého měsíce života.

Bolesti bříška přicházejí každé dvě až tři hodiny, zejména několik minut po jídle. Dítě naříkavě pláče, svírá pěstičky a přitahuje nožičky k  bříšku. To vše je doprovázené únikem prdíků.
Pro zklidnění bolavého bříška můžete vyzkoušet několik babských rad. Mezi nejznámější patří pokládání nahřáté pleny na bříško či fenyklové a kmínové čaje, které pije maminka, a k dítěti se dostávají kojením. Doporučuje se také děťátko zavinovat, což připomíná děťátku pobyt v  děloze a přináší pocit tepla a bezpečí. Tyto rady však nemusí vždy na vaše nejmenší fungovat. Velkou roli u novorozeneckých a dětských kolik hraje nerovnováha složení střevní mikroflóry, která je velmi důležitá pro správné zažívání. Výborným pomocníkem pro udržení této rovnováhy jsou probiotika.

Zácpa kojenců

Dalším z nejčastějších zažívacích problémů je zácpa kojenců. Hlavními příznaky zácpy jsou obtížné a méně časté vyměšování doprovázející bolesti, křeče v břiše, nadýmání a bolest hlavy. Příčin může být hned několik. Kromě nevhodného jídla to může být například i stres nebo strach, které vyvolávají žaludeční neurózu.
Když se objeví u dítěte zácpa, tak hlavně nepodléhejte panice a v žádném případě mu nedávejte projímadlo, narušili byste mu normální činnost střev. Dítě musí hodně pít (zejména pokud je horko), aby stolice ve střevech změkla. K uvolnění zácpy přispívají ovocné šťávy a nejlepší jsou takové, v nichž je vláknina. Takže místo vymačkávání můžete ovoce jemně rozmixovat. Dalším úlevným prostředkem při nadýmání, bolestech bříška, ale i zácpě je jemná masáž bříška zahřátou rukou, a to ve směru hodinových ručiček. Touto masáží povzbudíte činnost střev a jejich prokrvení, uvolníte napětí a nahromaděné větry. Zapomeňte na studená, ostrá a nadýmavá jídla, jako jsou luštěniny, syrová zelenina nebo nezralé ovoce a omezte sladkosti. Vyhýbejte se také bílým rohlíkům a raději dítě naučte na vícezrnný chléb. Pro zlepšení správné funkce střev jsou výborná výše zmíněná probiotika. Některé probiotické kmeny jsou v  přirozené formě obsaženy ve fermentovaných (kysaných) mléčných výrobcích – v jogurtech, kefírech apod. Jsou to hlavně různé kmeny rodu Laktobacillus a Bifidobacterium, jejichž vhodnost byla prokázána fyziologickou přítomností u zdravých jedinců a prospěšností kvašených mléčných výrobků. Patentovaný druh mléčné bakterie Lactobacillus reuteri Protectis s výjimečnými vlastnostmi obsahují např. Probiotické kapky BioGaia.

Více informací o kojeneckých problémech nalezente na webových stránkách Zacpa-kojencu.cz a blogu Detske-koliky.bloger.cz.

Be Sociable, Share!

5 komentářů “Časté problémy u miminek? Zácpa kojenců a dětské koliky!”

 • Michaela Jarošová:

  Mám výborné zkušenosti s kapkami pro novorozence Espumisan. Zabraly nám rychle, mají jednoduché dávkování a nasládlou banánovou chuť, takže mrněti i chutnaly. Zkušenosti s ostatními přípravky a veškeré dobré rady maminky i tchýně moc úspěchů nepřinesly, ale s Espumisanem jsem naprosto spokojená. 🙂

 • Danča:

  Zdravím všechny maminky. Taky jsme s kolikou dost bojovali, naštěstí jsme na doporučení naší paní doktorky taky koupili kapičky Espumisan a ty zabraly. Takže od té doby dáváme a malá je v klidu. A v noci konečně spíme.

 • Monika H:

  Musím souhlasit s Michaelou i Dančou, s Espumisanem mám taky velmi dobrou zkušenost. Naší malé nic tak nepomohlo a že jsme toho zkoušeli opravdu MOC…

 • Marja:

  Mně doporučila Espumisan kamarádka-zdravotní sestřička a tak jsem ho zkusila, i když jsem tomu moc nevěřila že by zabral.Fakt mne příjemně překvapilo že funguje a zabírá brzy,už první večer po kapičkách se Kubík zklidnil a líp spinkal. Teď už ho dávám jen pro jistotu, pomalu končí období kdy mimča trápí koliky.

 • Miriam:

  Nám espumisan doporučila lékárnice. Prý se teď hodně dává. Vyzkoušeli jsme ho a musím souhlasit že je opravdu účinný. Stačí 5 kapiček před každým kojením a je po bolesti:-)

Přidání komentáře