Nezařazené

Vzdělávání učitelů je v Česku stále podceňované. Jako nové metody se uplatňují mentoring, supervize či workshopy

Učitel je pro kvalitní vzdělávání klíčový. Nejen na veřejných, ale zejména na soukromých školách se ze strany rodičů i vedení čím dál více klade velký důraz na kvality pedagoga. Běžné vzdělávací metody proto dnes doplňují nové techniky, jako je mentoring či supervize. Některé školy pro své učitele pořádají i speciální vzdělávací programy formou letních škol či workshopů.

Učitel by měl žáky naučit, jak pracovat s informacemi

Role učitele se v posledních letech změnila. Jeho úkolem již není pouze předávání informací žákům. V dnešní době totiž děti získávají informace a znalosti ze všech stran, ať už z internetu, sociálních sítí, od takzvaných opinion leaderů, tedy lidí schopných ovlivňovat veřejné mínění, nebo ze světové seriálové či filmové produkce. „Ve škole by žáci mimo jiné měli získávat dovednosti a nástroje pro to, jak se v této záplavě informací neztratit, jak si je vybírat, jak je třídit, jak je efektivně využívat, jak je bezpečně sdílet s jinými a jak je prezentovat,“ vysvětlila Andrea Vedralová ze vzdělávací společnosti School My Project, podle jejíž vzdělávací koncepce v současné době funguje školka, základní škola a gymnázium v Sokolově a rovněž základní škola v Praze, a která nabízí doplňující formy vzdělávání pro pedagogy na českých soukromých školách.

Kromě toho, že učitelé by v dnešní době měli žáky naučit, jak efektivně nakládat s informacemi, musejí sami umět pracovat s moderními technologiemi a používat moderní metodiku výuky. Důležitý je celý soubor takzvaných soft skills neboli měkkých dovedností, mezi něž patří například komunikační dovednosti, sebereflexe či asertivita. Podle Andrey Vedralové se dnes od učitele čeká, že se bude současně s vědeckým poznáním orientovat ve svém oboru, bude posouvat své znalosti o fungování lidského mozku a učení, bude umět plánovat, nastavovat kritéria své práce a průběžně ji vyhodnocovat. Rovněž bude umět řešit problémy, bude motivujícím lídrem a zvládne pracovat s odlišnými individuálními i kulturními předpoklady žáků.

Vysokoškolský diplom potřebné vzdělání obvykle nezajistí

Současná praxe však v mnoha případech neumožňuje tyto kompetence a dovednosti pedagogům nasbírat a posunout se dál. Podle odborníků přitom učitelé mají zájem o vzdělávání v tématech, jako je efektivní komunikace, pedagogická diagnostika či individuální styly učení i možnosti, jak jim přizpůsobit výuku. Pedagogické fakulty však tato témata do vzdělávacích programů zpravidla nezařazují. Řada soukromých škol proto dnes volí alternativní způsoby vzdělávání učitelů. Jeho formy a obsah by měly být systematické a založené na individuálních potřebách učitele.

Novými metodami jsou mentoring, supervize či workshopy

Typickou formou doplňkového vzdělávání a podpory učitelů je takzvaný mentoring. Učitel má k dispozici mentora, který k němu přistupuje individuálně, přispívá k jeho motivaci, pomáhá nastavit cíle a vzdělávací strategie. Učí ho plánovat čas, aktivně se zapojuje do řešení problémů a je prevencí syndromu vyhoření. Podle Společnosti pro kvalitu školy je efektivita mentoringu, s níž učitel dokáže aplikovat nabyté poznatky do praxe, o 60 % vyšší než v případě klasických seminářů.

Další netradiční formou vzdělávání učitelů je supervize. Pedagog spolupracuje s nezávislým supervizorem, odborníkem v dané profesi, se kterým se může poradit, podělit se o problémy, vyslechnout jeho názor, poučit se z jeho zkušeností, a tím získat nadhled ve své práci. Společně též hledají řešení dané situace, přičemž často se jedná o výchovné problémy s konkrétními žáky.

Některé školy zavádějí rovněž vlastní vzdělávací programy, které jsou ušité na míru učitelům, ale také typu a filozofii instituce. „Učitelé jsou podporováni formou povinného i volitelného obsahu vzdělávání, mentoringu, supervize, vzájemné hospitace učitelů ve výuce a samostudia,“ popsala Andrea Vedralová ze School My Project, která v Praze ve dnech 3. až 6. července pro učitele pořádá též letní školu s tematickými workshopy.

Plavání kojenců Praha

135290713Pod pojmem plavání kojenců si nelze představit plavání jako takové. Za plavání se v tomto případě spíše považuje pohyb ve vodě. Průzkumy ukázaly, že děti, které plavou od kojeneckého věku se naučí plavat rychleji a přirozeněji, jakmile je jejich tělo na to vyspělé. Celý článek »

Kvalitní topenáři na Moravě

Účty za spotřebu energií se bohužel těší neustálému růstu a největší výdaje má na svědomí zpravidla vytápění, bez kterého se s blížící se zimou neobejde asi žádná domácnost. Často jsou však na vině buď zastaralá topná tělesa, která mají své nejlepší roky za sebou, anebo také neodborná a chybná montáž, díky které nemusí pomoci ani naprosto nový otopný systém či rekonstrukce toho stávajícího. To je také důvodem, proč by se tyto úkony měly nechat na profesionálech. Celý článek »

Kabelky a tašky

Kabelky a tašky jsou tu s námi odnepaměti. Sice se pojem kabelky někdy ve starověkém Egyptě, kde se objevily první dochované obrázky, zřejmě neuchytil, ale snadno je lze starověké kabelky označit za brašny či vaky, jež sloužili pro úschovu a jednoduchou přepravu věcí z místa na místa. Rozmach kabelek započal zhruba ve 14. a 15. století a od té doby pokračuje vývoj v této oblasti stále kupředu. V dnešní době nepřeberné množství nejrůznějších kabelek a tašek. Celý článek »

Vířivky

Nestačí vám, že se doma usadíte do pohodlného křesla, ale chcete něco extra? A co třeba vířivka, v níž byste mohli v klidu odpočívat a nechat se čechrat vodními proudy, aniž byste museli navštívit bazén či nějaké relaxační wellness centrum. Ve prospěch vířivek hraje i fakt, že mají pozitivní vliv na chod lidského organismu. Celý článek »

Filmy na DVD a kde je koupit

Chcete si své nejoblíbenější filmy pořídit na DVD, abyste se na ně mohli doma v klidu dívat, ale nemůžete je nikde sehnat? Zároveň chcete filmy nakupovat i za nízké ceny a o předražené DVD nejevíte zájem? Pak je zřejmě nejjednodušším řešením podívat se na internet, kde jsou k dispozici snad všechny natočené filmy, které váš napadnou, a u nichž jste už ani nedoufali, že by mohli světlo světa spatřit i na DVD. Celý článek »

České pojišťovny a povinné ručení

Povinné ručení nezískalo svůj název jen tak pro nic za nic. Platit ho totiž musí každý vlastník motorového vozidla ze zákona, jinak by se vystavoval možné finančnímu postihu v podobě jednorázové pokuty a pokuty za každý den bez povinného ručení. To je také důvodem, proč se tento finanční produkt umístil mezi stálou nabídkou všech českých pojišťoven, mezi které patří například ČPP, AXA, Wüstenrot či Česká pojišťovna. Celý článek »

Značková móda Adidas a Oneill

Mezi nejznámější značkovou módu zcela určitě můžeme zařadit Adidas. Historie značky známé díky svým legendárním třem proužkům se začala psát již na počátku minulého století v Německu, kde byla založena dvěma bratry, Adolfem a Rudolfem Dasslerovými. Od té doby uplynula již hezká řádka let a Adidas se díky svému sportovnímu oblečení a doplňkům vyšvihla na špici v oblasti volnočasové módy. Celý článek »

Výhody operativního leasingu

Kupovat auto za hotové je v dnešní době málo obvyklé. Nejčastěji se při koupi nového či ojetého automobilu setkáváme s pojmem leasing. Leasing je speciální finanční produkt, který má velice podobný průběh jako úvěr, jenom s jedním malým rozdílem. Samozřejmě pravidelně splácíte stanovenou částku, ale dokud ji celou nesplatíte, není automobil vaším majetkem. Až po skončení splácení se teprve auto stává vaším oficiálním vlastnictvím. Celý článek »

Svatební šaty – prodej a půjčovna svatebních šatů Praha

Řekli jste si své „Ano“ a plánujete svatbu? Nejfrekventovanějším tématem kromě toho, koho pozvete, kde se svatba bude konat a jaký bude u stolu zasedací pořádek, jistě bude i to, co si vezmete na sebe. Svatba není něco, co byste zažívaly každý týden, a proto je výběr svatebních šatů většinou těžkým oříškem. Pokud chcete něco kvalitního a nezapomenutelného, pomohou vám zcela určitě svatební šaty od společnosti Kleinod. Celý článek »