Průjem kojenců

Jedním z nejobvyklejších zažívacích problémů malých dětí je průjem.

Průjem kojenců je sice celkem běžnou záležitostí, jelikož malé tělíčko reaguje velmi citlivě na všechny vnější vlivy, ale zároveň bychom jej v žádném případě neměli podceňovat.

Jak průjem kojenců poznáme?

O průjem kojenců se jedná tehdy, pokud se zvýší počet stolic za den (více než 3 za 24 hodiny). Stolice také často změní barvu a především hustotu. Kojené děti mívají stolici všeobecně řidší a někdy i po každém kojení mají lehký průjem. Přesto se nejedná o průjmovité onemocnění, děti v tomto případě většinou netrpí bolestmi a do 14 dnů se jim stolice upraví.  Pečlivě však stolici svého dítěte sledujte, těžký a dlouhodobý průjem může totiž vést až k dehydrataci.

Co je na vině?

Na průjem kojenců má vliv mnoho faktorů. Miminka ještě nemají dobře osídlenou střevní mikroflóru, jenž má hlavní vliv na imunitní systém, a tak jsou více náchylné k různým infekcím a citlivé na vnější vlivy. Mezi nejčastější příčiny patří:

  • Umělá výživa novorozenců a kojenců
  • Nedostatečná hygiena lahviček
  • Překrmování či naopak podvýživa
  • Chyby v technice kojení
  • Oslabený organismus a nedostatečně osídlená střevní mikroflóra
  • Infekce, různé bakterie a viry

Jak zabránit průjmu?

Zcela zabránit průjmu kojenců nejde, můžeme pouze minimalizovat jeho příčiny a předcházet mu prevencí. Je třeba bedlivě dbát na hygienu, dodržovat zásady správné výživy a podpořit miminku imunitu. Ideální jsou kojenecké Probiotické kapky BioGaia, které díky obsahu živých bakterií Lactobacillus reuteri pomáhají miminku ke správnému osídlení střevní mikroflóry, zlepšují imunitu i zažívání.  Pomáhají nejen proti průjmům, ale i proti kolikám a zácpě.

Be Sociable, Share!

Přidání komentáře