Prevenci chřipky můžeme řešit očkováním

86491605Podzim je sezónou virových onemocnění, mezi která patří i chřipka. Přestože ji mnoho lidí považuje za banální nemoc, může být pro člověka nebezpečná. Každý rok se objevuje pravidelně a v různé intenzitě. Chránit se proti chřipce je možno buď snižováním rizika přenosu nákazy nebo očkováním.

Nejohroženější skupinou obyvatel jsou senioři a dlouhodobě nemocné osoby. U nich je větší pravděpodobnost zdravotních komplikací. Náchylní jsou také diabetici nebo osoby s chronickými onemocněními srdce, cév a dýchací soustavy. Nemoc se šíří kapénkovou infekcí, proto je třeba zvýšené opatrnosti především v uzavřených prostorech, kde se shromažďuje více lidí. Chřipková sezóna začíná v říjnu a samotná epidemie propuká nejčastěji v lednu a únoru.

 

Méně či více komplikovaný průběh

Zdravý člověk překoná nemoc v podobě bolesti hlavy a svalstva, vyčerpanosti, horečky nebo
s dýchacími obtížemi. Při běžném průběhu chřipky odezní celkové příznaky zhruba do týdne. Některé
z nich, jako je pocení, únava a slabost, však mohou přetrvat až několik týdnů. V mezní situaci, pokud nastanou závažné komplikace, může chřipka zapříčinit i zápal plic či záněty ucha nebo vedlejších dutin nosních.

 

Jak se chránit před nákazou

V období chřipkové sezóny lze snížit riziko nákazy dodržováním hygienických pravidel. Jedinec by si například měl pravidelně mýt ruce, především před jídlem a po podání ruky s jinou osobou a omezit objímání a líbání. Preventivní řešení nabízí očkování. Klienti by se proto měli informovat na možnost úhrady očkování u svých pojišťoven.

 

Od letošního roku je k dispozici nová vakcína Optaflu. Je připravena v buněčné kultuře, tudíž je vhodná i pro alergiky na vaječný bílek nebo na některá antibiotika. Vakcínu je možné aplikovat osobám starším 18 let. Účinkuje po dobu 6 až 12 měsíců. Očkování je nejlépe provést před začátkem epidemie, tedy od října do listopadu.

 

Optaflu injekční suspenze v předplněné injekční stříkačce, vakcína proti chřipce (inaktivovaný povrchový antigen připravený v buněčné kultuře) je léčivý přípravek, jehož výdej je vázán na lékařský předpis. Očkování provádí na žádost praktický lékař pro dospělé a očkovací centra. Informujte se
u svého lékaře. Vakcína je určena k injekčnímu podání a je hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Vakcinační akce schválená Ministerstvem zdravotnictví ČR.

 

Be Sociable, Share!

Přidání komentáře