Dopřejte své pokožce vitamíny, radí odborníci

88018217Vitamíny jsou důležité pro zdraví a správné fungování organismu. Nejinak je tomu u lidské kůže. Pokud žena chce, aby její pokožka byla zdravá, svěží a nepodléhala předčasnému stárnutí, musí jí dopřát dostatek vitamínů.

Výživa pleti by měla probíhat na několika úrovních. Prvním krokem je dostatečný přísun všech potřebných vitamínů a minerálů ve stravě. Jednostranná strava a přísné redukční diety se vždy na stavu pleti dříve či později odrazí.

„Lidské tělo si většinu vitamínů nedokáže samo vyrobit a je odkázané na jejich příjem zvenčí, tedy ze stravy. Pokud nějaký prvek chybí, organismus ztrácí svou obranyschopnost, což se projevuje i tím, že pokožka tratí svůj pěkný vzhled, rychleji stárne, je unavená, lomivá a nemocná,“ popisuje Petra Řehořková, majitelka Petra Clinic.

Vedle toho je vhodné pleť zásobovat vitamíny i pomocí kosmetických přípravků. Podle odbornice MUDr. Samkové je pleť nutné vyživovat pravidelně v rámci běžné každodenní péče. „K tomu slouží výživné denní i noční krémy s obsahem vitamínů a minerálů. V rámci laické péče je možné používat i masky obohacené vitamíny nebo masky z čerstvého ovoce a zeleniny, které vitamíny obsahují přirozeně,“ uvádí MUDr. Samková.

 

Pouze jídelníček nestačí

Druhou, vyšší, úrovní péče o pleť by měla být péče profesionální, tedy taková, která je poskytována jednou až dvakrát měsíčně odborníky. V rámci odborného kosmetického ošetření je možné pleť ošetřit intenzivní vitamínovou kůrou. Podle odborníků by mělo ošetření zahrnovat peeling, který pleť zbaví odumřelých buněk a umožní intenzivnější pronikání vitamínů do pokožky. Poté by mělo následovat nanesení vitamínového séra.

„Nejčastěji jde o sérum obsahující vitamín A, který je silný antioxidant, podílí se na obnově buněčné struktury a tím zabraňuje stárnutí pleti a pomáhá ji udržet hebkou a jemnou. Dále se používá vitamín E, i on patří mezi antioxidanty a je důležitý zejména u stárnoucí pokožky, protože se podílí na správné hydrataci a zlepšuje stav povadlé, případně i poškozené pokožky. A v neposlední řadě se aplikuje i další z antioxidantů, tedy vitamín C, který se používá ke zpevnění a projasnění pleti a jako prevence vzniku pigmentových skvrn,“ upřesňuje Petra Řehořková.

Při výživě pleti platí stejné zásady, jaké se doporučují při stravování, tedy pestrost. Toho je dosaženo střídáním, případně kombinováním kosmetických přípravků. Například v létě je vhodné pleti dopřát dostatek vitamínu E, který se podílí na regeneraci sluncem zatížené pokožky. Při prvním ošetření stárnoucí pleti je zase vhodné volit kombinaci séra s vitamíny A a C, které se podílejí na tvorbě kolagenu. Ošetření by vždy mělo vycházet z aktuálního stavu a potřeby pleti.

 

Péče pro vlasy i nehty

Součástí kůže jsou i vlasy a nehty. I pro jejich kvalitu je zásadní dostatek výživných látek. „Na vlasy je možné používat výživné a regenerační balzámy, zábaly a masky obsahující především vitamíny A a vitamíny skupiny B. U nehtů se doporučuje ošetření oleji obsahujícími vitamín A. Samozřejmě i zde platí, že vzhled ovlivňuje dostatečný přísun vitaminů ve stravě,“ uzavírá Řehořková.

Be Sociable, Share!

Přidání komentáře