Zařizujete dvorek? Berte ohled na přírodní živly

86529258(1)Dnes Vám řekneme, proč je dobré brát při budování dvorku v potaz jednotlivé přírodní živly a jak se s nimi co možná nejlépe vypořádat.

 

Slunce

Na dvorku je dobré mít se pod co schovat v době největších veder. S intenzitou slunečního svitu byste měli rovněž počítat v době, kdy si vybíráte rostliny, které chcete na dvorku mít. Nepočítejte moc s tím, že Vám budou vzkvétat květiny pod pergolou, do které se celé odpoledne opírá slunce.

Vítr

Zejména pokud má Váš dvůr jednu či více nechráněnou stranu (např. do pole, lesa). Počítejte s tím, že na nechráněný dvůr proudí vzduch v plné své síle, což může v době bouřek nadělat pořádnou neplechu. Pokud budete chtít mít na dvorku drobné předměty jako jsou volně stojící truhlíky, sošky, stojaté lampy, měli byste je buď mít kam schovat v době, kdy se nebezpečně zvedá vítr, či je rovnou umístit do té části dvorku, která je před poryvy větru chráněná.

Voda

Fauna i flora, kterou budete na dvorku mít, potřebuje ke svému životu vodu. Pokud je to možné (umožňují to rozměry dvorku), zvažte možnost odchytávání dešťové vody do sudů, případně možnost načepovat užitkovou vodu ze studny (pokud nějakou máte).

Země

Asi každý by chtěl mít na dvorku výstavní trávník či pěstěné rostliny. Aby se floře na Vašem dvorku dařilo, potřebuje dostatek živin. Ten přitom nemusí být vždy dostupný z půdy, a pokud je tomu tak i ve Vašem případě, vyplatí se investovat do navážky úrodné půdy. Rovněž přemýšlejte o tom, jaký materiál použijete na podloží dvorku. Ve hře je kombinace betonu a trávníku s estetickými chodníky. Pokud jde o ohraničení přírodního podloží od betonu, použijte co možná nejméně výrazný oddělovač, např. neviditelný obrubník (viz. odkaz na stránky Prima Nářadí), díky kterému budou přechody trávníku od betonu plynulé a celý Váš dvůr tak získá vzhled „uhlazenosti.

Be Sociable, Share!

Přidání komentáře