Šatník na míru – promyslete každý detail

Hlavní však je uspořádat vše přehledně. Pro každého existuje pět základních rad, kterými předejde nejčastějším problémům se skladováním oblečení. Tady jsou:Pravidlo č. 1:

Hloubka – když si vyčleňujete ve své domácnosti prostor na šaty, myslete na to, že by měl být váš šatník minimálně 60 cm hluboký a přizpůsobený tomu, jak do něj chcete oblečení ukládat. Nechcete přeci, aby vám věci padaly na zem z úzkých ramínek.

Pravidlo č. 2:

Tyč ve vaší šatně by měla být zhruba ve výšce 160 cm. To je ideální výška, při které se nebudete muset pro každý kus oblečení natahovat, nebo dokonce hledat stoličku. Pokud chcete na tyč zavěšovat hlavně bundy, košile a kalhoty, můžete ji samozřejmě umístit níže, ale počítejte s rezervou cca 3 cm, kterou zabere ouško ramínka. Od země se vždy práší, proto dbejte na to, aby bylo vaše oblečení v bezpečné výšce nad podlahou.

Pravidlo č. 3:

Police do skříně vybírejte 45 cm hluboké, oblečení do nich srovnáte přehledněji. Snažte se nevybírat příliš silné desky, abyste si zbytečně neubírali místo na výšku. Pro uložení spodního prádla jsou nejpraktičtější šuplíky nebo krabičky. Vyhrát si můžete s různými barvami, štítky… Vyplatí se také popřemýšlet o tom, kolik máte pásků, šátků, popřípadě kolik kravat má váš partner, a počítat se začleněním zvláštních drobných věšáků a malých šuplíků. Pro lepší skladování obleků a košil můžete také zvolit vysunovací police a tyče. Přehledněji se zorientujete v tom, co vám visí ve skříni.

Pravidlo č. 4:

Promyslete si, co je pro vás u šatníku nejdůležitější. Pokud si postavíte skříň podle vašich představ v temném koutě vašeho bytu, do kterého budete mít špatný přístup, vaši náladu to při ranním výběru oblečení nijak nezlepší. Základem pro to, abyste se ve svých věcech vyznali, je kvalitní osvětlení. Jestliže vám možnosti vašeho bytu neumožňují využívat denního světla nebo hlavního osvětlení na stropě, popřemýšlejte o vestavěných svítidlech přímo ve skříni. Vybírat můžete ze stropních vestavěných reflektorů nebo zvolit polohovací lampičky.

Pravidlo č. 5:

Šatník s otevíracími dveřmi je jistě krásný, pokud ale máte prostor na to, abyste je mohli naplno otevřít, aniž byste museli cokoliv přemisťovat. Jestliže máte omezené možnosti, zvolte spíše posuvné dveře, které vám ušetří spoustu místa. Pokud vám vadí, že s posuvnými dveřmi otevřete vždy jen polovinu šatníku, můžou být řešením skládací dveře. Otevřete je jako harmoniku a pohodlně najdete, co zrovna potřebujete.

A na závěr nezapomeňte…

Když už si dopřáváte luxus šatníku na míru, myslete na to, že budete potřebovat v polovině roku vyměnit zimní věci za letní a naopak. Využijte proto výšky, která vám není běžně přístupná, a nechte si tam namontovat o dvě police navíc, ve stylových krabicích nebo vacích si tam budete moci přehledně uložit vše, co zrovna nebudete potřebovat.

Více se múžete dočíst v celém článku Šatník na míru – promyslete každý detail. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Můj domov.

Be Sociable, Share!

Přidání komentáře