Málo zalévané děti vadnou

Většina dětí si běží pro pití až ve chvíli, kdy má žízeň. To už je ale pozdě, protože žízeň je projevem nedostatku tekutin v těle, ke kterému by vůbec nemělo dojít. Naučit děti dostatečně pít, je bohužel běh na dlouhou trať. Rozhodně však pomůže, když dětem pití zatraktivníme, když jim například budeme nápoje podávat s brčkem, v hrnečku s motivy z oblíbeného filmu, v barevných láhvích se sportovním uzávěrem. Pití by přitom mělo mít dítě stále po ruce. Doma při hraní nebo učení mu proto postavíme hrneček s nápojem na dosah, v autě umístíme speciální držák na láhev s pitím tak, aby ji dítě mělo neustále na očích, na výlet přibalíme dítěti láhev s pitím, a to mu pak při každé vhodné příležitosti připomínáme.

Stejně důležitý jako množství přijatých tekutin, je však i jejich výběr. Pro pitný režim dětí je vhodná neperlivá voda, ovocná šťáva nebo nepřeslazená ochucená voda pro děti, ovocný čaj, slabý zelený nebo černý čaj, 100% džusy bez přidaného cukru i menší množství minerální vody. Ideální nápoj
pro děti je podle rodičů zdravý (tj. bez konzervantů a umělých barviv), chutný a nepřeslazený. Nejvíce těmto parametrům podle rodičů odpovídá ochucená voda pro děti.

Při nedostatku tekutin dochází k dehydrataci organizmu, což může mít pro děti i nedozírné následky. Lehký stupeň dehydratace se u dětí projevuje únavou, mrzutostí, bolestmi hlavy a nepozorností.
V případě dlouhodobějšího nedostatku tekutin bývají děti vyčerpané, mohou trpět závratěmi nebo potížemi s vyprazdňováním, těžký stupeň dehydratace může v těle způsobit výrazný metabolický rozvrat spojený s prohloubeným dýcháním, zmateností, křečemi a bezvědomím, kdy může dojít k celkovému kolapsu organizmu i ke smrti.

Pokud dítě odmítá pít, rodiče by se nejdříve měli snažit najít příčinu. Tou může být růst zubů, afty v ústech, angína, absces v krku – všechno, co působí bolest při polykání, a může tak dítěti v pití bránit. Díky tomu dochází k dehydrataci celkem nenápadně a poměrně rychle. S hlídáním pitného režimu dítěte mohou rodičům pomoci různé varovné signály, které tělo dítěte vysílá, pokud nemá potřebné množství tekutin. Nejčastěji jsou dehydratované děti nezvykle ospalé a neklidné, bezdůvodně plačtivé, mají tmavou barvu moči, červené tváře a ve vedrech zvýšenou teplotu.

Tekutiny by děti měly přijímat pochopitelně i ve škole. Jestliže jim učitelé nedovolují pít v průběhu vyučování, žáci by se měli napít alespoň před začátkem každé vyučovací hodiny. Vhodné nápoje si mohou nosit z domova , ale mohou si je také koupit ve zdravém svačinovém automatu Happy Snack ve škole.

Be Sociable, Share!

Přidání komentáře